O ELASTINU

Natáhnout a smrštit – tak pracuje elastin v lidské těle

Elastin odpovídá za pružnost v našem těle. Jak pracuje, můžete vidět na vlastní oči, když uchopíte kůži mezi prsty, natáhnete ji a zas pustíte, aby se mohla vrátit do původní podoby.
Elastin je součástí elastických vláken, které se tak mohou podle potřeby roztahovat a zase smršťovat. Nejvíce této bílkoviny najdeme v:

● kůži
● šlachách
● vazech
● cévních stěnách
● střevech
● plicích

Elastin udržuje naši pleť pěkně vypnutou a propůjčuje jí schopnost reagovat na změny. Když přibereme, pokožka se natáhne, po shození kil se vrátí do původního stavu. Za zmínku stojí, že elastin také urychluje regeneraci organizmu po fyzické zátěži, umí podpořit hojení ran, regeneraci chrupavek, vaziva i kostí a obnovit poškozenou kůži.

Ve dvojici s kolagenem

Je třeba říct, že hlavní složkou elastických vláken je kolagen, který je velmi důležitý pro udržení pevnosti pokožky a dalších tkání. Elastin zase zajišťuje pružnost. Rádi pracují bok po boku a jejich společným dílem jsou kromě vypnuté kůže pevné a vyživené nehty a absence záděrů.

Ne náhodou také obě tyto bílkoviny vznikají ve stejných buňkách nazývaných fibroblasty. A o doplnění správné hladiny se u obou stará růstový hormon, produkovaný během spánku.

S věkem mizí, ale lze ho doplnit

S přibývajícími léty bohužel množství a kvalita elastinu klesá, a pro tělo je tedy stále těžší udržet potřebnou pružnost. Podle odborníků ubývá od 25. roku života každoročně asi 1 % elastinu, přičemž sestupný trend dále urychluje časté vystavování kůže UV paprskům, stres, nevyvážená hormonální hladina a také kouření. Nedostatek elastinu už na pohled prozrazují vrásky a ztenčená kůže připomínající papír.

Dobrá zpráva je, že elastin lze doplnit speciálními přípravky. Velmi účinné je pravidelné užívání Elastinu N-Medical, který obsahuje dobře se vstřebávající hydrolyzovaný elastin. Ten se získává hydrolyzací elastinu obsaženého v aortě vepře domácího, což má dva důvody. Jednak složení aminokyselin v tělech těchto zvířat je velmi podobné tomu lidskému, jednak aorta jako tepna, jež přivádí okysličenou krev ze srdce a potřebuje se s každým srdečním úderem významně roztáhnout a zase smrštit, obsahuje mimořádné množství velmi kvalitního elastinu.

 

Jak vidíte, nic není ztraceno. Pružnost tkání lze snadno obnovit, jen je potřeba zvolit správné a pro tělo bezpečné řešení.